How Much Does it Cost to Make a Candle? Questions Answered Review

How Much Does it Cost to Make a Candle? Questions Answered Review

The process of making candles is easy, yes, only when you’re not the one carrying it out. The road to making a commercial-grade quality candle is bumpy, and one difficulty candle makers, especially the starters face, is determining how much it costs to make a candle.

In this article, we will provide a full guide to the cost of making a candle, analyzing the cost of individual materials, and ingredients, and the overall cost.

How much it costs to make a candle depends on the type of candle you want to make. There are different types of candles, and of the types, there are different categories. There are natural and organic candles, and also soy candles, scented and non-scented candles, phthalate and non-phthalate candles, and so on and so forth.

Considering the different categories, the cost of making candles varies slightly from category to category because they differ only in about one or two ingredients. The major difference can be found in the types, which vary by the ingredients and process used in making them.

In this article, we will provide you with the cost of the ingredients common to all categories of candles under each type, and if there are ingredients left out we will list them with costs separately.

How much does it cost to make a candle?

Before you know how much it will cost you to make a candle, you have to know the type of candle you’ll be making and the ingredients and equipment that will be used in making it.

You also have to take note of the equipment that won’t require renewal after using them once, equipment like the pouring pots, wick bars, containers, jars, and molds. These are durable items that can be used to make candles for years, so you only need to integrate the cost of getting these materials the very first time in the first candles you make.

Candle containers and lids

The price of this depends on the types of jars and their quality. It also depends on the size and the materials used to make them. The estimated cost is $2.00.

Candle wick

Candle wicks currently cost around $0.60 per unit. They are also available in packs, and buying the packs will result in a cheaper cost per unit. Anything to save manufacturing costs!

Float

The prices of floats also vary depending on the design and its sophistication. They cost about $2.20 each. Floats are not necessary for some types of candles.

Tab

You also have to use a wick tab to make sure your candle last longer. Since wick tabs are sub-accessories (accessories to the wick and the wick itself accessories of the candle), they are very inexpensive. Prices vary according to the type of wick used (design material), but the types of wick tabs commonly in use today are the wood, and they cost about $0.006 apiece.

Wax

Candlewax is measured in pounds and is available in different grades. You can get it for $3.20 per pound.

Fragrance

These are of a wide variety and are also measured in pounds. You can get candle fragrance for about $2.4 per gram.

Dye

These are usually available in color packs and cost less if you are buying in packs. It averages around $22 per 27-chip pack, so one chip costs about $0.8.

Label

Candle labels are not necessary if you’re making candles casually or for home use, but if that is so, you wouldn’t normally make use of the items above—you would only use improvised versions.

If you’re making candles on a commercial scale, however, it is important that you use a label to distinguish your product from others on the market. Labels can also be used as warning signs on the candles.

Labels are very inexpensive, especially if you’re purchasing them in very large quantities. They are even cheaper if you get them from a local label maker, but you can splurge a little and get professionally made ones, especially if your target market is high class.

Candle labels go as low as $0.01 per pack, and there are usually many units in a pack.

Overall cost of making a candle

Adding up the estimates above, you eventually arrive at about $8.716 per candle. That is an estimate of how much it costs to make a candle today.

But is that the price at which each will be sold? Of course not! You have to put into the costs your time, efforts, materials, packaging and cost of transportation or shipping of the product to its end user. And if you’ve been in business for long you ought to know that retail price of candles should be set at about 1.5 times the wholesale price.

This article isn’t about this and is only about showing you about how much it takes to produce a commercial-grade candle, so we’ll be stopping here. Feel free to ask any questions you might have about candle-making costs in the comments.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *